Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Orlický týdeník 16.4.2016 - Týnišťské soubory přichystaly premiéry

Týniště nad Orlicí patří v kraji mezi nejaktivnější centra ochotnického divadla. A bude jím i letos.

TÝNIŠTĚ N. O. – Divadelníci totiž na jaro připravují hned tři nová představení.

Jarní premiéry otevřela předposlední březnový čtvrtek lehce erotická hra Lobista nového souboru Harašení principála Jiřího Tůmy. Následovat ji bude dubnová výpravná hra Nejkrásnější válka nejstaršího místního souboru Jirásek v režii Jana Bohatého a Jindřicha Bartoše. Koncem května se pak představí novou hrou s názvem Klídek souboru Temno principálky Evy Drábkové.

„Dlouho se nestalo, aby v šestitisícovém městě nastudovaly během půl roku novou divadelní hru hned tři soubory. Aktivních divadelníků je tu však spousta, a je tedy nasnadě, že zde nejen divadelní život kvete. Soubor později pojmenovaný Jirásek zde byl založen již roku 1883 a s kratšími přestávkami funguje dodnes. Z něj se v roce 1998 vyčlenila pod vedením Evy Drábkové skupina Temno a v letošním roce navíc přibyl zejména z iniciativy Jiřího Tůmy soubor Harašení,“ uvedl ředitel Kulturního centra v Týništi nad Orlicí Tomáš Kavka.

Poslední jmenovaný soubor má své základy ve spolupráci Tůmy se skuhrovskými ochotnicemi, organizátorkami tamějších jednorázových představení na den kácení máje Májovka, kterým týnišťský ochotník stálý soubor slíbil.

„Soubor Harašení, složený vedle principála ze tří hereček, našel na doporučení Tůmovy kamarádky první vhodnou hru ve známé lehce erotické komedii Jaromíra Břehovského Účel světí prostředky. Režisér dal hře vhodný název a zpracoval ji pro potřeby čtyřčlenného souboru. Výsledný kus s názvem Lobista je první týnišťskou premiérou nastávající sezony,“ vysvětlil Tomáš Kavka.

První repríza bude 15. dubna

Soubor Jirásek, jenž dostal své jméno do vínku přímo se souhlasem českého mistra historické prózy, se během posledních let specializuje zejména na hudební komedie. Vedle náročné hudební choreografie je jeho specifikem i úctyhodná výprava a počet aktivních herců.

„Nejkrásnější válka autora Vladimíra Renčína, líčící věčné téma boje mužů a žen na pozadí starověkého Řecka, byla v Týništi prvně nastudována v roce 1984. Obnovená premiéra v upravené verzi a společné režii někdejšího ředitele městského Kulturního centra Jana Bohatého s mladším kolegou Jindřichem Bartošem postaví na pódium celkem 21 účinkujících a dochází v ní ke generačnímu, nejen režisérskému, prolnutí. Premiéra se uskutečnila v pátek 8. dubna, první repríza bude o týden později – 15. dubna.

Novou hru si pro letošek připravil i soubor Temno režisérky Evy Drábkové.

„V posledních letech nejaktivnější ze souborů změnil autora předlohy po dvou inscenacích režiséra a dramaturga Klicperova divadla Davida Drábka a nacvičuje v tradici postupného poodkrývání scénáře hru jménem Klídek, její premiéru slibuje na sobotu 28. května.

Všechna představení se konají v novém kulturním centru města a jistě budou i dobrým základem pro tradiční přehlídku regionálních amatérských divadel Týnišťský divadelní podzim, kterou již centrum se svými ochotníky připravuje,“ doplnil Tomáš Kavka.

AUTOR IRENA VOŘÍŠKOVÁ

zdroj: http://www.orlickytydenik.cz/tynistske-soubory-prichystaly-premiery/ 

21.3.2017 0:07:54 | přečteno 137x | admin.tyniste
 

Kulturní centrum města Týniště nad Orlicí

Tyršovo náměstí 478
517 21 Týniště nad Orlicí

tel.: +420 494 371 693
e-mail: kulturni.centrum@tyniste.cz

IČO: 428 86 139
Bankovní spojení: 1242938389/0800

podrobné kontakty zde

 

facebook

Pokladna

Předprodej a rezervace vstupenek v kanceláři KD

 Pondělí 9:00 - 11:30 
 Úterý 9:00 - 11:30 
 Středa 9:00 - 11:30 13:00 - 16:00
 Čtvrtek 9:00 - 11:30 
 Pátek 9:00 - 11:30 
nebo na tel.: 494 371 693
load